مدیریت و مهندسی صنایع

هر آنچه که باید از مفاهیم پروژه بدانیم…

نوشته شده توسط نویسنده سایت

پروژه چیست؟

پروژه تلاشی است موقت که برای تولید محصول ،خدمات یا نتیجه ای منحصر به فرد انجام می شود. طبیعت موقتی بیانگر یک پایان و شروع مشخص است .پایان زمانی حاصل می شود که اهداف پروژه به دست آمده باشند یا این که پروژه به علت آن که اهدافش نباید یا نمی توانند برآورده شوند،فسخ گردد یا اینکه نیازی به حیات بیش تر پروژه احساس نشود.موقتی بودن لزوماًً به معنای کوتاه بودن دوره زمانی نیست. موقتی بودن معمولاً در مورد محصول،خدمت یا نتیجه ایجاد شده توسط پروژه مصداق ندارد؛ بسیاری از پروژه ها انجام می شوند تا یک خروجی دیرپا را تولید کنند.

برای مثال،پروژه ساخت یک بنای یادبود ملی (برج آزادی )،نتیجه ای را موجب می شود که انتظار است قرن ها دوام بیاورد .پروژه ها همچنین می توانند اثرات اجتماعی ،اقتصادی و محیطی داشته باشند که به مراتب بیش تر از خود پروژه ها به طول می انجامد . هر پروژه ای،یک محصول،خدمت یا نتیجه منحصر به فرد تولید می کند. اگرچه عناصر تکراری ممکن است در برخی از تحویل شدنی های پروژه ،موجود باشند ،اما این تکرار،منحصر به فرد بودن بنیادی کار پروژه را تغییر نمی دهد .برای مثال،ساختمان های اداری،با مصالح یکسان یا مشابه یا توسط یک تیم یکسان ،ساخته می شوند؛اما موقعیت هر یک منحصر به فرد است ،با یک طرح متفاوت ،شرایط متفاوت،پیمانکاران متفاوت و…

درمقابل مفهوم پروژه،مفهوم عملیات قرار دارد .عملیات به وظایف سازمانی گفته می شود که با انجام فعالیت های مداوم به تولید محصولاتی یکسان یا خدماتی تکراری منجر می شود. خدمات حسابداری ، تولید یک قطعه ، تعمیرات و نگهداری دستگاه ها و مواردی از این دست ، مثال هایی از عملیات هستند.

جهاد دانشگاهی صنعتی شریف با بکارگیری برترین و مجرب ترین اساتید فعال در صنعت پروژه اقدام به برگزاری دوره های مدیریتی پروژه نموده و مفتخر است آموزشی با کیفیت وجامع در حوزه مدیریت پروژه را در اختیار فراگیران گرامی قرار دهد.جهت کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با شرایط برگزاری دوره ها رو لینک عکس کلیک نمایید


http://bit.ly/2LGN9mK

مدیریت پروژه چیست؟

اگر بخواهیم که مدیریت پروژه را به صورت یک تعریف جامع بیان کنیم باید گفت که مدیریت پروژهترکیبی از به کارگیری دانش ها ، مهارت ها،ابزار ها وتکنیک های مطرح در این حرفه برای انجام فعالیت های پروژه و برآورده ساختن خواسته ها و نیاز های یک پروژه است.

مدیریت پروژه با اجرای مناسب ویکپارچه سازی 47 فرآیند مدیریت پروژه به انجام  می رسد. مدیریت پروژه معمولاً شامل موارد زیر است

  • شناسایی خواسته ها
  • توجه به نیاز ها،دغدغه ها و انتظارات متنوع ذی نفعان پروژه در دوره برنامه ریزی و اجرا
  • برقراری وحفظ ارتباط فعال با ذی نفعان پروژه
  • ایجاد توازن بین عوامل محدود کننده پروژه (نظیر محدوده،کیفیت،زمان بندی،بودجه،منابع و ریسک)که گاه با یک دیگر در تضاد قرار می گیرند.

طرح چیست؟

 طرح مجموعه ای از پروژه های مرتبط به هم است که به شکلی هماهنگ مدیریت می شوند. به این شکل با مدیریت هماهنگ آن ها قابلیت های کنترلی و منافعی حاصل می شود که از مدیریت تک به تک آن ها به دست نمی آید.طرح ها ممکن است علاوه برتعدادی پروژه ،شامل یک سری کار های عملیاتی نیز بشوند .

به عنوان مثال ممکن است طرحی برای آب رسانی به یک شهر تعریف شود.هدف کلی طرح ،فراهم کردن آب آشامیدنی مناسب برای شهروندان آن شهر است .برای تحقق این طرح باید پروژه های متعددی تعریف کرد ،به عنوان مثال ساخت مخزن در بالا دست ،پروژه ساخت تلمبه خانه،پروژه ساخت خط لوله ،پروژه ساخت تصفیه خانه و…

سبد پروژه چیست ؟

پورتفولیو مجموعه ای از طرح ها،پروژه ها و کارها است که برای رسیدن به هدفی استراتژیک تعریف شده اند . پروژه ها و طرح های یک پورتفولیو ممکن است الزاماً ارتباط مستقیمی بایک دیگر نداشته باشند .

به عنوان مثال ممکن است پیمانکاری پورتفولیویی برای وارد شدن به بازار پروژه های صنعتی داشته باشد . در این حالت چند پروژه صنعتی با سود کم تر را می پذیرد ،چند سمینار  یا حتی دوره آموزشی برگزار میکند وحتی تیم هایی برای معرفی شرکت به کارفرمایان تشکیل میدهد و به کار میگیرد . اگر پروژه های پورتفولیو جداگانه مدیریت شوند،ممکن است هدف پورتفولیو محقق نشود. در نتیجه لازم است که مدیریتی کلان تر از پروژه و طرح ، با نام مدیریت پرتفولیو نیز حاکم باشد وبرآن ها اثر بگزارد. به عنوان مثال ممکن است در حالت معمول پروژه ای زیان ده باشد و مدیریت پروژه به این نتیجه برسد که بهتر است پروژه لغو شود .با این حال ضرری که این پروژه در پی دارد کم تر از سودی است که در قالب پورتفولیو حاصل می شود و به این خاطر مدیریت پورتفولیو لغو پروژه را نمی پذیرد و مدیریت پروژه را به تکمیل آن هدایت می کند .ممکن است اختصاص برخی منابع سازمان به پروژه ای خاص سود فراوانی به وجود آورد،ولی اهداف پورتفولیو ایجاب کند که منابع به پروژه دیگری اختصاص یابند که برای هدف استراتژیک مفید تر است.

تفاوت طرح و پورتفولیو چیست؟

تفاوت اصلی در طرح و پورتفولیو این است که پروژه های طرح با هم ارتباط دارند و معمولا بر هم اثر می گذارند، در حالی که در پورتفولیو معمولاً این چنین نیست و پروژه ها فقط به واسطه تاثیری که در هدف استراتژیک می گذارند با هم ارتباط دارند.

مدیر پروژه کیست و چه نقشی دارد؟

مدیر پروژه،فردی است که توسط سازمان اجرایی جهت دستیابی به اهداف پروژه ،منصوب شده است . نقش یک مدیر پروژه از نقش یک مدیر وظیفه ای یا مدیر عملیاتی متمایز است . مدیران وظیفه ای معمولاً بر مدیریت یا نظارت بر یک سری وظایف بخشی یا واحد های کسب و کار متمرکز می شوند و مدیران عملیاتی مسول اداره موثر فرآیند های کسب و کار سازمان هستند .بسته به ساختار سازمانی،یک مدیر پروژه ممکن است به یک مدیر وظیفه ای یا یک مدیرطرح یا پورتفولیو که مسولیت پروژه های شرکت را بر عهده دارد،گزارش دهد.در این نوع از ساختار ،مدیر پروژه به صورت نزدیک با مدیر طرح یاپورتفولیو در جهت دستیابی به اهداف پروژه و اطمینان از هم راستایی برنامه پروژه با برنامه طرح،کار می کند .بسیاری از ابزار ها و تکنیک های مدیریت پروژه ها، خاص مدیریت پروژه می باشند اما یک مدیر پروژه خوب برای مدیریت موثر پروژه ها باید از شایستگی های زیر بهره مند باشد.

  • شایستگی های دانشی: به این که مدیر پروژه درباره مدیریت پروژه چه می داند مربوط می شود.
  • شایستگی های عملکردی :به این که آیا مدیر پروژه می تواند دانش خود در زمینه مدیریت پروژه را برای تکمیل کار های پروژه به کار گیرد مربوط می شود
  • شایستگی های شخصی:برچگونگی رفتار مدیر پروژه در زمان اجرای پروژه اشاره دارد .اثر بخشی شخصی، طرز برخورد ها ،خصوصیات اصلی شخصیتی و رهبری،توانایی هدایت تیم پروژه در دستیابی به اهداف پروژه و ایجاد توازن بین محدودیت های پروژه را در بر میگیرد

درباره نویسنده

نویسنده سایت

نظر بدهید